Illinois-How They Fared

by Associated Press on January 17, 2017 at 3:00 pm

Here is how teams in the boys basketball poll fared:

Class 4A
1. Simeon (15-0) beat Brooks Academy 73-56, beat Fenwick 55-48, beat Polytechnic, MD 69-68.
2. Evanston Township (14-2) beat Maine South 48-37.
3. Edwardsville (13-1) vs. Alton, ppd. to Jan.24.
4. Kenwood (11-3) idle.
5. Bolingbrook (13-0) beat Homewood-Flossmoor 77-73, beat Oswego 79-42.
6. Curie (14-2) beat DuSable 64-39, beat Harvey Thornton 69-55.
7. Joliet West (15-1) beat Plainfield South 97-45.
8. Whitney Young (11-4) beat Chicago Marshall 67-57, beat Westinghouse 68-57.
9. Fremd(16-0) beat Hoffman Estates 57-16.
10. East Moline United (18-3) beat Rock Island 59-53, beat Kankakee 74-48, beat Lake Forest Academy 83-37, beat Sterling 58-55, lost to Willowbrook 47-52.
Class 3A
1. Springfield Lanphier (13-1) lost to Decatur MacArthur 59-65.
2. Morgan Park (11-3) beat Bogan 78-62, beat Elgin Academy 58-42, lost to St. Frances, MD 75-76.
3. Bloomington (15-3) beat Champaign Centennial 62-40, beat Plainfield South 82-70, beat Rockford Lutheran 87-69, lost to Wheaton Warrenville South 54-55, beat Gurnee Warren 68-63.
4. North Lawndale (13-4) beat Farragut 64-60, lost to Orr 74-79, beat Proviso West 79-68.
5. Fenwick (13-4) beat Providence-St. Mel 75-40, lost to Simeon 48-55.
6. Benton (15-1) beat Scales Mound 60-28, vs. Murphysboro, ppd., beat Hamilton County 68-39.
7. Mahomet-Seymour (11-6) beat East Peoria 59-37, lost to Canton 36-41, lost to Washington 38-49, lost to Grayslake North 56-61.
8. Morton (12-4) lost to Quest Academy 51-54.
9. Farragut (7-3) lost to North Lawndale 60-64, beat Von Steuben 69-60.
10. Centralia (9-4) vs. Cahokia, ppd.
Class 2A
1. Quincy Notre Dame (13-1) vs. Sacred Heart-Griffin (Springfield), ppd. to Jan.28, vs. Collinsville, ppd. to Jan.17, beat Cahokia 70-58.
2. Chicago Uplift (12-4) beat Lincoln Park 67-53.
3. Tremont (15-0) beat Deer Creek-Mackinaw 60-39.
4. Orr (11-1) beat Westinghouse 58-55, beat North Lawndale 79-74, beat Rich East 94-78.
5. Teutopolis (13-1) idle.
6. Eldorado (19-1) beat Edwards County 70-53, beat Norris City (NCOE) 42-33, beat Carterville 60-53.
7. St. Joseph-Ogden (12-4) lost to Champaign St. Thomas More 65-75.
8. Mt. Carmel (14-4) beat Boonville 68-59, beat Fairfield 59-37, lost to Lemont 62-76.
9. Alton Marquette (14-1) idle.
10. Pinckneyville (16-1) beat Carterville 58-33, beat Carlyle 55-45.
Class 1A
1. Okawville (14-2) vs. Trenton Wesclin, ppd., beat DuQuoin 82-36.
2. Quest Academy (20-1) beat Morton 54-51.
3. East Dubuque (19-1) beat Harvard 63-32, beat Dixon 35-33, lost to Byron 41-43, beat Ashton-Franklin Center 54-44.
4. Colfax Ridgeview (16-1) beat Downs Tri-Valley 56-41, beat LeRoy 59-44.
5. Effingham St. Anthony (16-1) vs. Breese Mater Dei, ppd. to Jan.31.
6. DePue (18-0) beat Peoria Christian 33-27, beat Unity Christian 68-50, beat West Carroll 68-50.
7. Newark (12-3) beat Kirkland Hiawatha 74-40.
8. Annawan (14-2) beat Monmouth United 73-18, beat Ridgewood 52-34.
9. St. Anne (12-2) lost to Grant Park 55-58, vs. Cissna Park, ppd.
10. Hope Academy (15-3) beat Skokie (Ida Crown) 71-44, beat South Shore 66-47.