Saturday’s A prep girls track results

by Associated Press on May 20, 2017 at 5:45 pm

CHARLESTON, Ill. (AP) — Here are Saturday’s results in the class A girls state track and field meet at Eastern Illinois: IHSA GIRLS TRACK & FIELD STATE MEET RESULTS O’Brien Stadium, Eastern Illinois University, Charleston, IL

___ CLASS 1A

___

Team Scores — 1, Chicago (Luther North), 59. 2, Warrensburg (W.-Latham), 52. 3, St. Joseph (S.J.-Ogden), 42. 4, Effingham (St. Anthony), 35. 5, Milledgeville (Coop), 27. 6, Pana (H.S.), 26. 7, DuQuoin (H.S.), Urbana (University), 23. 9, Rockford (Lutheran), 20. 10, Catlin (Salt Fork), Litchfield, 18. 12, Teutopolis, 17. 13, Amboy (Coop), Fulton (H.S.) (Coop), 16. 15, Dwight (Coop), Hinckley (H.-Big Rock), LeRoy, Mackinaw (Deer Creek-M.), Port Byron (Riverdale), 15. 20, Chester, 14. 21, Delavan (Coop), Knoxville, Peoria Heights, 13. 24, Champaign (St. Thomas More), Decatur (St. Teresa), Lebanon, Manlius (Bureau Valley), Stockton (Coop), 12. 29, Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond), Elgin (St. Edward), Orion, 11. 32, Lewistown, Moweaqua (Central A & M), Rockford (Keith Country Day), 10. 35, El Paso (E.P.-Gridley), Madison, 9. 37, Bushnell (B.-Prairie City) (Coop), Palos Heights (Chicago Christian), Rock Island (Alleman), Seneca, Springfield (Lutheran), 8. 42, Carlinville, Clifton (Central), Fisher, Lena (L.-Winslow), Liberty, Pittsfield (Coop), Spring Valley (Hall), 7. 49, Williamsville, 6. 50, Aledo (Mercer County), Bismarck (B.-Henning), Bloomington (Central Catholic), Downs (Tri-Valley), 5. 54, Argenta (A.-Oreana), Elmhurst (Timothy Christian), Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley), Okawville, Toulon (Stark County), Winnetka (North Shore Country Day), 4. 60, Brownstown (Coop), Colfax (Ridgeview) (Coop), Elgin (Harvest Christian Academy), Sesser (S.-Valier) (Coop), Winnebago, 3. 65, Rockford (R. Christian), Westmont, 2. 67, Camp Point (Central) (Coop), Danville (Schlarman), Manito (Midwest Central), Melrose Park (Walther Christian), Minonk (Fieldcrest), New Berlin, Rushville (R.-Industry), Trenton (Wesclin), Warsaw (Coop), 1.

___ Saturday’s Finals

___

Long Jump — 1, Paige Yoder, Rockford (Keith Country Day), 18-01.00. 2, Bryn Guthrie, Litchfield, 17-11.00. 3, Katelynn Pankhurst, Amboy (Coop), 17-08.00. 4, Daylee Denton, Pana (H.S.), 17-03.75. 5, Casey Berberich, Lebanon, 17-03.50. 6, Kearra Kohrt, Fulton (H.S.) (Coop), 17-01.75. 7, Brittney Oakley, Warrensburg (W.-Latham), 17-01.75. 8, Tarynn Mays, DuQuoin (H.S.), 17-01.50. 9, Lauren Glick, Camp Point (Central) (Coop), 17-01.50. 10, Katie Kidwell, Watseka, 17-00.50. 11, Cora Wilkinson, Seneca, 16-11.50. 12, Gracie Feeney, El Paso (E.P.-Gridley), 16-10.50.

___ Pole Vault — 1, Kristin Slaughter, Effingham (St. Anthony), 12-06.00. 2, Emma Meyer, Moweaqua (Central A & M), 11-09.00. 3, Emma Smith, Carlinville, 11-09.00. 4, Madi Quinn, Spring Valley (Hall), 11-03.00. 5, Maddie Kelly, Bloomington (Central Catholic), 11-03.00. 6, Hanna Atwood, St. Joseph (S.J.-Ogden), 11-00.00. 7, Cassie Wilson, Downs (Tri-Valley), 11-00.00. 8, Jenna Ring, Downs (Tri-Valley), 10-06.00. 9, Sarah Craig, Danville (Schlarman), 10-06.00. 10, Cassie Westjohn, Tuscola, 9-06.00.

___ High Jump — 1, DaeLin Switzer, Decatur (St. Teresa), 5-06.00. 2, Kiah O’Neal, Rock Island (Alleman), 5-05.00. 3, Kenli Nettles, Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond), 5-05.00. 4, Kaela Wellman, Liberty, 5-03.00. 5, Janika Peitzmeier, LeRoy, 5-03.00. 6, Janiya Collins, Madison, 5-03.00. 7, Paige Tucker, Sesser (S.-Valier) (Coop), 5-02.00. 8, Dedria Lorton, Bushnell (B.-Prairie City) (Coop), 5-02.00. 9, Ellie Niemann, Litchfield, 5-01.00. 10, Kaitlyn Hoffman, Chester, 5-01.00. 11, Jill VanDyk, Palos Heights (Chicago Christian), 5-01.00. 12, Maddie Gossett, Christopher (Coop), 4-11.00. 12, Sarah Stephens, Bloomington (Central Catholic), 4-11.00. 12, Zofia Lehew, Elmwood (Coop), 4-11.00. 15, NaKaya Hughes, Champaign (St. Thomas More), 4-11.00. –, Rachel Jackman, Altamont, NH. –, Lauren Feagans, Pleasant Plains, NH.

___ Shot Put — 1, Kathleen Young, Warrensburg (W.-Latham), 48-11.50. 2, Chloe Lindeman, Fulton (H.S.) (Coop), 43-01.50. 3, Chandler Hayden, Pittsfield (Coop), 41-08.50. 4, Emily Offenheiser, Stockton (Coop), 40-08.00. 5, Carrie Ferguson, Port Byron (Riverdale), 39-10.25. 6, Claire Bushur, Teutopolis, 39-07.75. 7, Rachyl Anderson, Catlin (Salt Fork), 39-01.75. 8, Kayla Weatherly, Westmont, 38-10.25. 9, Annah Miller, Manito (Midwest Central), 38-10.25. 10, Emma Jacobs, Fulton (H.S.) (Coop), 38-00.75. 11, Mya Kirksy, Melrose Park (Walther Christian), 37-05.50. 12, Asia Benson, Watseka, 36-01.25.

___ Triple Jump — 1, Tarynn Mays, DuQuoin (H.S.), 37-02.00. 2, Danielle Taets, Orion, 37-00.75. 3, Carmen DeVries, Lena (L.-Winslow), 36-10.25. 4, Allison Scott, Knoxville, 36-09.00. 5, Natasha Bernett, Chicago (Luther North), 36-07.50. 6, Maddie Meyer, Argenta (A.-Oreana), 36-05.75. 7, Delphanae Griffin, Madison, 36-03.50. 8, Casey Berberich, Lebanon, 35-06.00. 9, Kaelyn Hamalle, Spring Valley (Hall), 35-04.25. 10, Kaiya Clodfelder, Tuscola, 35-04.25. 11, Grace Alley, Seneca, 35-04.00. 12, Whitney Smith, Strasburg (Stewardson-S.) (Coop), 35-02.25.

___ Discus Throw — 1, Kathleen Young, Warrensburg (W.-Latham), 150-00. 2, Katie Witte, Catlin (Salt Fork), 135-04. 3, Rachyl Anderson, Catlin (Salt Fork), 134-03. 4, Emily Offenheiser, Stockton (Coop), 131-03. 5, Hope Jackson, Port Byron (Riverdale), 127-00. 6, Chloe Lindeman, Fulton (H.S.) (Coop), 126-09. 7, Sabrina Martinez, Bismarck (B.-Henning), 125-10. 8, Noelle DeJaynes, Decatur (St. Teresa), 125-10. 9, Ellie Lamb, Rushville (R.-Industry), 122-09. 10, Emma Jacobs, Fulton (H.S.) (Coop), 120-10. 11, Mya Kirksy, Melrose Park (Walther Christian), 116-09. 12, Chandler Hayden, Pittsfield (Coop), 114-10.

___ 4×800-Meter Relay — 1, Mackinaw (Deer Creek-M.), 9:40.25 (Victoria Myers, Mikayla Moore, Emily Embry, Chelsea Pawlak). 2, Springfield (Lutheran), 9:46.54 (Maddy Eck, Bernadette Tournoux, Jackie Eck, Brigid Tournoux). 3, Knoxville, 9:48.56 (Mackenzie Pruett, Ryan Block, Madisyn Johnson, Breena Shreeves). 4, Champaign (St. Thomas More), 9:55.58 (Morgan Saunders, Morgan Cinnamon, Fran Hendrickson, Marguerite Hendrickson). 5, Teutopolis, 9:55.60 (Rebecca Habing, Morgan Mette, Savannah Grimes, Kara Weichman). 6, Okawville, 9:56.30 (Mallory Unverferht, Abbigail Riechmann, Madison Hackstadt, Madelyn Tepe). 7, Palos Heights (Chicago Christian), 9:57.77 (April VanRyn, Allie Boss, Rebecca Falb, Jill VanDyk). 8, Amboy (Coop), 9:57.95 (Kaitlin Ortgiesen, Erin Hosto, Margaret Vaessen, Megan Grady). 9, Warsaw (Coop), 9:59.17 (Zarra Humphry, Myah Gray, Madisyn Andrews, Allison Morgan). 10, Seneca, 10:16.27 (Sarah Virgo, Emily Misener, Natalie Carajohn, Carina Collet). 11, Tremont, 10:25.92 (Lizzy Freidinger, Tressa Schuermann, Makenzie Rumbold, Bethany Wagenbach). –, St. Joseph (S.J.-Ogden), DQ (Rylee Sjuts, Sam Mabry, Keely Smith, Faith Houston).

___ 4×100-Meter Relay — 1, Chicago (Luther North), 49.41 (Jada Williams, Natasha Bernett, Cameron Boone, Kayla Armstrong). 2, St. Joseph (S.J.-Ogden), 49.50 (Frankie Izard, Abbey Mizer, Maclayne Taylor, Zea Maroon). 3, Warrensburg (W.-Latham), 49.87 (Brittney Oakley, Ashley Lyons, Channing Grace Johnston, Taylor George). 4, DuQuoin (H.S.), 49.98 (Hannah Baxter, Tarynn Mays, Bailey Harsy, Madison Davis). 5, Aledo (Mercer County), 50.15 (Brooke Ziegenhorn, Catelyn Hofmann, Kari Coulter, Kenzie Baker). 6, Litchfield, 50.60 (Andrea Priddle, Ellie Niemann, Bryn Guthrie, Courtney Priddle). 7, Winnebago, 50.75 (Lauren Peterson, Betsy Currens, Cameryn Baldwin, Kyla Johnson). 8, Peoria Heights, 50.82 (Megan Bartholomew, Seven Hicks, Taylor Peterson, Erianne Brock). 9, Trenton (Wesclin), 51.21 (Olivia Jefferson, Kavali Tanuvasa-Lole, Kristina Hilmes, Faith Wyman).

___ 3200-Meter Run — 1, Anna Sophia Keller, Effingham (St. Anthony), 10:36.64. 2, Daly Galloway, Dwight (Coop), 10:58.11. 3, Claudia Magnussen, Pana (H.S.), 11:02.45. 4, Haley Weidner, Manlius (Bureau Valley), 11:23.77. 5, April VanRyn, Palos Heights (Chicago Christian), 11:25.40. 6, Annemarie Michael, Urbana (University), 11:34.86. 7, Nygia Pollard, Elgin (Harvest Christian Academy), 11:35.47. 8, Anna Heffren, Lewistown, 11:37.00. 9, Katelyn Robbins, Liberty, 11:38.53. 10, Caroline Jachino, Pleasant Plains, 11:45.77. 11, Lizzy Freidinger, Tremont, 11:54.32. 12, Faith Provost, Kankakee (McNamara), 11:56.46. 13, Anika Kimme, Urbana (University), 12:01.26. 14, Kirsten Huffman, Jacksonville (Routt) (Coop), 12:03.94. 15, Isabella Wolke, Arlington Heights (Christian Liberty Academy) (Coop), 12:04.49. 16, Riley Vickrey, Alton (Marquette), 12:06.46. 17, April Goetz, Auburn, 12:07.17. 18, Ailey Mitchell, Shelbyville, 12:08.38. 19, Cassidy Bagby, St. Joseph (S.J.-Ogden), 12:09.96. 20, Abigail Johnson, Downs (Tri-Valley), 12:10.12. 21, Veronica Hein, Decatur (St. Teresa), 12:20.07. 22, Madison Throne, Litchfield, 12:23.17. 23, Emmalyn Walk, Neoga, 12:23.82. 24, Whitney Johnson, Kewanee (Wethersfield) (Coop), 12:25.22. 25, Payton Dixon, Carmi (C.-White County), 12:42.18. 26, Elyse Faust, Breese (Mater Dei), 12:45.30. 27, Sorin Hilsabeck, Princeville, 12:50.86. 28, Alexa Perrow, Elmwood (Coop), 12:51.62. 29, Alexandra Cajigal, Rock Island (Alleman), 12:54.58. 30, Mayra Nava-Moyotl, Oregon, 12:55.76. 31, Carly Carril, Sparta, 13:09.46. 32, Holly Johnston, Warrensburg (W.-Latham), 13:29.49.

___ 100-Meter High Hurdles — 1, Janika Peitzmeier, LeRoy, 14.55. 2, Parker Francisco, St. Joseph (S.J.-Ogden), 14.63. 3, Alayna Stalter, Fisher, 14.80. 4, Morgan Atchison, Chester, 14.93. 5, Natasha Bernett, Chicago (Luther North), 15.09. 6, Kenli Nettles, Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond), 15.44. 7, Danielle Taets, Orion, 15.50. 8, Gracie Feeney, El Paso (E.P.-Gridley), 15.54. 9, Alyssa Vignos, New Berlin, 15.85.

___ 100-Meter Dash — 1, Courtney Sockwell, Rockford (Lutheran), 11.95. 2, Kayla Armstrong, Chicago (Luther North), 12.14. 3, Bella Uscila, Elgin (St. Edward), 12.18. 4, Seven Hicks, Peoria Heights, 12.27. 5, Taylor George, Warrensburg (W.-Latham), 12.28. 6, Rebecca Waite, Milledgeville (Coop), 12.46. 7, Tarynn Mays, DuQuoin (H.S.), 12.56. 8, Jada Williams, Chicago (Luther North), 12.60. 9, Vivica Coleman, Melrose Park (Walther Christian), 12.65.

___ 800-Meter Run — 1, Arielle Summitt, Urbana (University), 2:13.17. 2, Audrey Harrod, Hinckley (H.-Big Rock), 2:16.58. 3, Katie Springer, Delavan (Coop), 2:18.16. 4, Marguerite Hendrickson, Champaign (St. Thomas More), 2:19.83. 5, Chelsea Pawlak, Mackinaw (Deer Creek-M.), 2:20.44. 6, Delanie Dykes, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley), 2:20.67. 7, Lexy Henrikson, Williamsville, 2:22.37. 8, Gabby Alongi, DuQuoin (H.S.), 2:23.05. 9, Claire Weers, Minonk (Fieldcrest), 2:23.21. 10, Sarah Carr, Effingham (St. Anthony), 2:24.07. 11, Alexis Throne, Litchfield, 2:24.14. 12, Rachel Olroyd, Carlinville, 2:24.78.

___ 4×200-Meter Relay — 1, Warrensburg (W.-Latham), 1:44.15 (Brittney Oakley, Ashley Lyons, Channing Grace Johnston, Taylor George). 2, St. Joseph (S.J.-Ogden), 1:44.95 (Frankie Izard, Abbey Mizer, Maclayne Taylor, Sydney Gallo). 3, Milledgeville (Coop), 1:46.36 (Lydia Coatney, Sage Walrath, Alyvia Woodard, Olivia Sturrup). 4, Manlius (Bureau Valley), 1:47.56 (Marissa Endress, Carly Konneck, Tiana Kennedy, Marissa Mungia). 5, Teutopolis, 1:48.00 (Lanae Koester, Cali Johnson, Morgan Mette, Julia Hardiek). 6, Litchfield, 1:48.21 (Andrea Priddle, Ellie Niemann, Bryn Guthrie, Courtney Priddle). 7, Colfax (Ridgeview) (Coop), 1:49.10 (Jules Grunloh, River Rosales, Elexys Rosales, Mya Tinsley). 8, Bismarck (B.-Henning), 1:50.36 (Daisy Smith, Morgan Drennan, Emily Meidel, Sierra Bryant). 9, Clifton (Central), 1:51.62 (Gabbi Smith, Madyson Beasley, Tessa Coulter, Andrea Pace).

___ 400-Meter Dash — 1, Kayla Armstrong, Chicago (Luther North), 57.14. 2, Rebecca Waite, Milledgeville (Coop), 57.51. 3, Audrey Harrod, Hinckley (H.-Big Rock), 58.07. 4, Taylor Larson, Bushnell (B.-Prairie City) (Coop), 58.14. 5, Darcie Pilon, Port Byron (Riverdale), 59.04. 6, Olivia Hoekstra, Elmhurst (Timothy Christian), 59.13. 7, Presley Scarbrough, Williamsville, 59.60. 8, Kaylan Schinzler, Moweaqua (Central A & M), 59.91. 9, Hollie Johnson, Pana (H.S.), 1:00.29.

___ 300-Meter Low Hurdles — 1, Natasha Bernett, Chicago (Luther North), 45.52. 2, Morgan Atchison, Chester, 45.73. 3, Gracie Feeney, El Paso (E.P.-Gridley), 45.79. 4, Katie Springer, Delavan (Coop), 46.07. 5, Casey Berberich, Lebanon, 46.25. 6, Emery Podowicz, Clifton (Central), 46.48. 7, Claire Wilhour, Brownstown (Coop), 46.59. 8, Parker Francisco, St. Joseph (S.J.-Ogden), 47.12. 9, Zea Maroon, St. Joseph (S.J.-Ogden), 48.28.

___ 1600-Meter Run — 1, Anna Sophia Keller, Effingham (St. Anthony), 4:58.42. 2, Arielle Summitt, Urbana (University), 5:08.67. 3, Daly Galloway, Dwight (Coop), 5:10.62. 4, Claudia Magnussen, Pana (H.S.), 5:10.78. 5, Anna Heffren, Lewistown, 5:11.63. 6, Katie Glew, Winnetka (North Shore Country Day), 5:12.29. 7, Mackenzie Goldring, Lewistown, 5:13.85. 8, Madison Franseen, Rockford (R. Christian), 5:15.25. 9, Annemarie Michael, Urbana (University), 5:16.65. 10, Katelyn Robbins, Liberty, 5:19.23. 11, Haley Weidner, Manlius (Bureau Valley), 5:19.30. 12, Caroline Jachino, Pleasant Plains, 5:25.60.

___ 200-Meter Dash — 1, Courtney Sockwell, Rockford (Lutheran), 25.33. 2, Rebecca Waite, Milledgeville (Coop), 25.86. 3, Taylor George, Warrensburg (W.-Latham), 25.87. 4, Kayla Armstrong, Chicago (Luther North), 25.90. 5, Seven Hicks, Peoria Heights, 26.01. 6, Bella Uscila, Elgin (St. Edward), 26.01. 7, Jada Williams, Chicago (Luther North), 26.51. 8, Janiya Collins, Madison, 27.00. 9, Maclayne Taylor, St. Joseph (S.J.-Ogden), 31.48.

___ 4×400-Meter Relay — 1, St. Joseph (S.J.-Ogden), 4:03.26 (Maclayne Taylor, Rylee Sjuts, Zea Maroon, Abbey Mizer). 2, Seneca, 4:05.20 (Cora Wilkinson, Grace Alley, Emily Woods, Eva Bruno). 3, Amboy (Coop), 4:05.76 (Cassidy Corcoran, Katelynn Pankhurst, Madeline Foster, Ashley Althaus). 4, Pana (H.S.), 4:07.50 (Hollie Johnson, Colleen Weddle, Claire Holthaus, Bree Rochkes). 5, Effingham (St. Anthony), 4:07.62 (Sarah Carr, Abby Weis, Anna Sophia Keller, Kristin Slaughter). 6, Toulon (Stark County), 4:09.07 (Hope Hogsett, Josie Price, Lauren Jones, Jenna Ehnle). 7, Teutopolis, 4:09.89 (Kara Weichman, Rebecca Habing, Savannah Grimes, Morgan Mette). 8, Clifton (Central), 4:10.35 (Emery Podowicz, Lauren Ladehoff, Madyson Beasley, Andrea Pace). 9, Litchfield, 4:16.08 (Bryn Guthrie, Courtney Priddle, Caroline Quarton, Ellie Niemann).

___

___

___