Illinois How They Fared

by Associated Press on October 16, 2017 at 12:52 pm
Class 8A
1. Lincoln-Way East (8-0) beat Thornwood 49-6.
2. Maine South (7-1) beat New Trier 45-7.
3. Loyola (7-1) beat Providence 28-3.
4. Marist (8-0) beat Lisle (Benet Academy) 38-24.
5. Barrington (8-0) beat Schaumburg 48-20.
6. Homewood-Flossmoor (7-1) beat Andrew 41-12.
7. Huntley (7-1) beat Crystal Lake South 51-26.
8. Bolingbrook (7-1) beat Harvey Thornton 22-6.
9. Lyons (6-2) lost to Hinsdale Central 21-20.
10. Naperville Central (6-2) beat Wheaton North 14-7.
Class 7A
1. Lake Zurich (8-0) beat Libertyville 40-14.
2. East St. Louis (7-1) beat O’Fallon 54-7.
3. Glenbard West (7-1) beat Oak Park River Forest 24-14.
4. Normal Community (8-0) beat Danville 42-14.
5. Batavia (8-0) beat Larkin 35-6.
6. St. Charles North (7-1) beat Geneva 45-21.
7. St. Rita (6-2) beat Brother Rice 23-6.
8. Hononegah (8-0) beat Rockford Jefferson 42-0.
9. Lincoln-Way Central (7-1) beat Sandburg 42-0.
10. Wheaton North (6-2) lost to Naperville Central 29-23.
Class 6A
1. Prairie Ridge (8-0) beat Algonquin (Jacobs) 30-16.
2. Crete-Monee (7-1) beat Kankakee 58-0.
3. Cary-Grove (5-3) lost to South Elgin 21-6.
4. DeKalb (7-1) beat Yorkville 31-9.
5. Nazareth (7-1) beat St. Viator 35-7.
6. Normal West (7-1) beat Richwoods 35-21.
7. Sacred Heart-Griffin (Springfield) (6-2) beat Springfield 49-7.
8. Providence (5-3) lost to Loyola 28-3.
9. Montini (5-3) lost to Chicago Mt. Carmel 35-18.
10. Lakes Community (7-1) beat Round Lake 49-0.
Class 5A
1. Phillips (8-0) beat Chicago (Solorio Academy) 14-9.
2. Sterling (8-0) beat Ottawa 56-0.
3. Dunlap (8-0) beat Bartonville (Limestone) 49-20.
4. Highland (8-0) beat Mascoutah 55-22.
5. Antioch (8-0) beat North Chicago 21-20.
6. Decatur MacArthur (6-2) lost to Chatham Glenwood 28-14.
7. Morton (6-2) lost to Canton 42-22.
(tie) Washington (6-2) beat East Peoria 49-0.
9. Centralia (6-2) beat Mount Vernon 42-7.
10. Hillcrest (6-2) beat Oak Forest 13-10.
Class 4A
1. Rochester (8-0) beat Decatur Eisenhower 55-12.
2. Herscher (8-0) beat Seneca 49-0.
3. Johnsburg (8-0) beat Harvard 51-0.
4. Dixon (8-0) beat Rock Falls 48-6.
5. Morris (7-1) beat Sycamore 28-11.
6. Althoff Catholic (7-1) beat Cahokia 21-20.
7. Effingham (7-1) beat Mattoon 55-13.
8. Coal City (6-2) lost to Peotone 30-24.
9. Rock Island Alleman (5-3) lost to Moline 24-10.
(tie) Herrin (7-1) beat Harrisburg 48-7.
Class 3A
1. IC Catholic (7-1) beat Glenbard South 51-14.
2. Tolono Unity (8-0) beat Rantoul 56-28.
3. Williamsville (8-0) beat Petersburg PORTA 55-6.
4. Byron (8-0) beat Rockford Christian 49-14.
5. Carlinville (8-0) beat Staunton 48-0.
6. Monticello (7-1) beat Fairbury Prairie Central 14-6.
7. Bloomington Central Catholic (7-1) beat Illinois Valley Central 49-20.
8. Decatur St. Teresa (7-1) beat Sullivan 70-14.
9. Elmwood-Brimfield (6-2) lost to Knoxville 42-38.
10. Peotone (7-1) beat Coal City 30-24.
Class 2A
1. Sterling Newman (8-0) beat Fulton 34-6.
2. Farmington (8-0) beat Abingdon 56-21.
3. Gibson City-Melvin-Sibley (8-0) beat Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 61-8.
4. Hamilton West Hancock (8-0) beat Ottawa Marquette 14-13.
5. Downs Tri-Valley (7-1) beat Fieldcrest 41-20.
6. Rockridge (7-1) beat Morrison 42-20.
7. Westville (8-0) beat Hoopeston Area High School 48-6.
8. Orion (7-1) beat Bureau Valley 61-18.
9. Maroa-Forsyth (7-1) beat Auburn 75-39.
10. Fieldcrest (6-2) lost to Downs Tri-Valley 41-20.
Class 1A
1. Lena-Winslow (8-0) beat Durand 44-8.
2. Tuscola (8-0) beat Macon Meridian 48-7.
3. Forreston (7-1) beat West Carroll 44-6.
4. Annawan-Wethersfield (7-1) beat Oneida (ROWVA) 36-35.
5. Carrollton (8-0) beat Jacksonville Routt 64-13.
6. Shelbyville (7-1) beat Moweaqua Central A&M 57-0.
7. Red Hill (8-0) beat Lawrenceville 55-0.
8. Ottawa Marquette (6-2) lost to Hamilton (West Hancock) 14-13.
9. Mt. Sterling (Brown County) (6-2) lost to Pleasant Hill (P.H.-Western Coop) 34-7.
10. Athens (7-1) beat New Berlin 55-14.