Monday’s Scores

by Associated Press on November 21, 2017 at 12:34 am
PREP BASKETBALL
BOYS BASKETBALL

Addison Trail 55, Foreman 31

Bethalto Civic Memorial 62, Taylorville 58

Bloomington 64, Bloomington Central Catholic 54

Centralia 62, Springfield 39

Chatham Glenwood 66, Pleasant Plains 40

Chicago (Christ the King) 64, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 52

Chicago King 75, Chicago (Carver Military) 42

CICS-Northtown 55, Elmwood Park 45

DePue 58, Galva 52

East Dubuque 51, Pearl City 39

Hope Academy 72, Westinghouse 62

Juarez 34, Gage Park 27

Richwoods 71, Machesney Park Harlem 44

St. Rita 75, Freeport 45

St. Viator 60, Libertyville 52

Steinmetz 58, Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 24

A.A. Stagg Tournament

Lindblom 46, Stagg 45

Willowbrook 79, Argo 50

Alton Tournament

Alton 69, Riverview Gardens, Mo. 46

Carbondale 76, Carnahan, Mo. 58

Ashton-Franklin Center Tournament

Ashton-Franklin Center 78, Amboy 41

LaMoille 51, Kirkland Hiawatha 31

Batavia Tournament

Batavia 70, Chicago (Marine Military Academy) 50

Wheaton Warrenville South 65, Marmion 40

Beardstown Tournament

Athens 60, Rushville-Industry 46

Beardstown 59, Augusta Southeastern 36

Riverton 49, Mendon Unity 47

Brimfield Tournament

Brimfield 80, Midland 43

Tremont 82, Princeville 50

Buffalo Grove Tournament

Buffalo Grove 60, Grayslake Central 54

Naperville Central 53, Glenbrook South 47

Bushnell Tournament

Bushnell (B.-Prairie City) 65, West Prairie 24

Galesburg 73, Canton 53

Hamilton (West Hancock) 58, Stark County 17

Centralia Tournament

Belleville East 57, Jerseyville Jersey 53

Chicago Heights Tournament

Hillcrest 89, Chicago (HSA Mckinley Park) Charter 11

Homewood-Flossmoor 61, Thornton Fractional South 55

Christopher Turkey Tournament

Christopher 57, Waltonville 42

Wayne City 96, Norris City (NCOE) 71

Clemente Tournament

Clemente 76, Maria 66

Coal City Tournament

Coal City 54, Serena 49

Gardner-South Wilmington 54, Morris 27

IC Catholic 59, Peotone 43

Crab Orchard Tournament

Crab Orchard 52, Pope County 50

Elverado 66, Tamms (Egyptian) 56

Joppa 59, Dongola 42

Crystal Lake Central Tournament

Barrington 67, Huntley 34

Crystal Lake Central 61, Belvidere North 54

Geneva 68, McHenry 39

Cumberland Invitational

Casey-Westfield 72, Oblong 51

Charleston 66, Dieterich 52

Cumberland 71, Altamont 57

Newton 59, Edwards County 45

Danville Topper Classic

Fountain Central, Ind. 72, Donovan 25

Milford 64, Danville Schlarman 49

Effingham St. Anthony Tournament

Effingham St. Anthony 65, Okaw Valley 31

Robinson 67, Champaign St. Thomas More 61

Galesburg Tournament

Galesburg 51, Peoria Notre Dame 41

Moline 77, Rockford Lutheran 56

Geneseo Tournament

Geneseo 46, Rockridge 45

Gibson City-Melvin-Sibley Tourny

Fisher 59, Fairbury Prairie Central 52

Gibson City-Melvin-Sibley 62, Gilman Iroquois West 44

LeRoy 77, Cullom Tri-Point 69

Glenbard West Invitational

Glenbard East 69, Glenbard North 63

Glenbard West 56, Glenbard South 50

Granite City Tournament

Bethalto Civic Memorial 62, Taylorville 58

Triad 71, Nokomis 62

Grant Tournament

Carmel 65, Rockford Boylan 46

North Lawndale 66, Grant 59

Hampshire Tournament

South Elgin 89, Hampshire 61

Jacksonville Shootout

Chatham Glenwood 66, Pleasant Plains 40

Macomb 58, Jacksonville 50

Johnsburg Tournament

Grayslake North 66, Lakes Community 58

Johnsburg 81, Rich Central 68

Joliet West Tournament

Brother Rice 81, Plainfield South 52

Joliet West 56, Tinley Park 48

Lincoln-Way East 71, Crete-Monee 62

Rich South 66, Lincoln Way Central 58

Lane Tech Invitational

Chicago (Lane) 66, Chicago (Jones) 53

Chicago Notre Dame 78, Lake View 38

DePaul College Prep 67, Taft 44

Lincoln High School Tournament

Danville 91, Bartonville (Limestone) 34

Lincoln 51, Champaign Centennial 42

Mahomet-Seymour 53, Cahokia 50

Lisle Tournament

Lisle 67, Yorkville Christian 48

Westmont 54, Elmhurst Timothy Christian 51

Lyons Tournament

Maine South 63, Hinsdale South 61

Marion Pyramid Tournament

Collinsville 63, Herrin 27

Marion 63, Mounds Meridian 49

Mount Vernon 57, Carterville 29

Mascoutah Invitational Tournament

Mascoutah 61, Columbia 54

Trenton Wesclin 67, Waterloo 60

Metro East Tournament

Alton Marquette 68, Lebanon 25

Madison 58, Litchfield 35

Marissa 51, Gillespie 43

Piasa Southwestern 58, Odin 38

Roxana 50, Dupo 37

Mt. Pulaski Tourney

Mt. Pulaski 54, Illini Central 53

Petersburg PORTA 80, Buffalo Tri-City 40

Springfield Calvary 67, Moweaqua Central A&M 62

Mulberry Grove Tournament

Brownstown – St. Elmo 50, Mount Olive 48

McGivney Catholic High School 67, Ramsey 50

Patoka 60, Sandoval 23

Mundelein Tournament

Fremd 43, Deerfield 40

Mundelein 60, Elk Grove 40

Warren 72, Lake Forest Academy 52

New Berlin Tournament

Biggsville West Central 57, Raymond Lincolnwood 46

Macon Meridian 67, Springfield Lutheran 62

New Berlin 41, Franklin (South County) 31

New Trier Tournament

Loyola 44, Von Steuben 32

New Trier 71, Chicago-University 43

St. Ignatius 71, Lincoln Park 58

Oak Lawn Tournament

Oak Lawn Community 93, Morgan Park Academy 16

Reavis 76, Kennedy 35

OHS Dean Riley Tournament

Dixon 54, Streator 35

Pontiac 60, Ottawa 56

Oregon Tournament

Milledgeville 58, Kewanee 38

Oregon 76, Rockford Christian Life 59

Rockford Christian 63, Morrison 37

Sterling Newman 58, West Carroll 37

Oswego Invitational Tournament

Aurora (West Aurora) 95, Oswego East 85

DeKalb 55, Oswego 44

Naperville North 63, Hinsdale Central 50

Proviso East 71, Naperville Neuqua Valley 55

Palatine Tournament

Algonquin (Jacobs) 67, Maine West 63

York 55, Rolling Meadows 45

Paris Tournament

Catlin (Salt Fork) 66, Paris 52

Rockville, Ind. 67, Palestine-Hutsonville 38

Pecatonica Tournament

North Boone 54, Durand 43

Pecatonica 60, South Beloit 44

Peoria Heights Invite Tournament

Illini Bluffs 81, Peoria Heights (Quest) 49

Quest Academy 64, Peoria Christian 35

Pittsfield Tournament

Illini West (Carthage) 57, Liberty 54

Payson Seymour 88, Lovejoy 62

Pittsfield 46, Camp Point Central 41

Richmond Burton Tournament

Lake Zurich 61, Crystal Lake South 44

Richmond-Burton 68, Wauconda 55

Ridgewood Tournament

Ridgewood 55, Leyden 46

Wheeling 53, Maine East 39

Riverside-Brookfield Tournament

Wheaton North 69, Morton 54

Seneca Tournament

Hall 80, Reed-Custer 56

Illiana Christian 67, Somonauk 43

Newark 72, Mendota 43

St. Charles East Tournament

Downers South 54, Plainfield East 49

St. Charles East 69, Aurora (East) 62

Westchester St. Joseph 75, Schaumburg 68

St. Pat’s Tournament

Hoffman Estates 62, Hersey 55

Payton 49, De La Salle 46

Tri-County Tournament

La Salette Notre Dame 76, Martinsville 31

Vienna Tournament

Century 67, Vienna 56, OT

Cobden 72, Galatia 63

Eldorado 77, Carrier Mills 37

Wally Keller Invitational

Annawan 49, Putnam County 21

Elmwood 73, Wethersfield 68, OT

Westminster Tournament

St. Edward 61, Alden-Hebron 31

Wheaton Academy Tournament

Bartlett 51, St. Francis 47

Lake Park 52, Metea Valley 50

Wheaton Academy 72, Streamwood 63

Woodstock Tournament

Antioch 72, Woodstock 60

Cary-Grove 83, Woodstock North 56

Woodstock Marian 68, Round Lake 48

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Crystal Lake Central Tournament

Prairie Ridge vs. Hononegah, ccd.

GIRLS BASKETBALL

Argenta-Oreana 56, Macon Meridian 40

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 57, Shelbyville 34

Bowen 54, Hancock 19

Brooks Academy 64, Chicago Perspectives/Joslin 14

Buffalo Tri-City 75, Warrensburg-Latham 33

Camp Point Central 70, Biggsville West Central 27

Century 52, Shawnee 35

Chicago (Jones) 66, DePaul College Prep 30

Chicago (Solorio Academy) 53, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 29

Chicago Perspectives/Joslin 46, North Lawndale 45

Decatur Lutheran (LSA) 36, Decatur Christian 29

Dixon 62, Rock Falls 54

El Paso-Gridley 49, Stanford Olympia 38

Eureka 75, Downs Tri-Valley 33

Galva 48, Midland 38

Goreville 66, Trico 16

Greenville 59, Roxana 14

Henry 58, Ottawa Marquette 20

Heritage Christian 53, Illinois Lutheran 22

Heyworth 77, Maroa-Forsyth 41

Illini Central 55, Athens 28

Kenwood 88, Chicago (Noble Street/Butler) 31

Lebanon 56, New Athens 24

LeRoy 42, Tolono Unity 36

Manteno 50, St. Anne 34

Midwest Central 64, Elmwood 35

Oblong 37, Union (Dugger), Ind. 28

Payton 69, Rickover Naval 9

Putnam County 72, DePue 27

Staunton 43, Pawnee 30

Sterling 55, Erie 28

Stillman Valley 55, Sterling Newman 54

Sullivan 50, Arcola 18

Universal 57, Islamic Foundation 17

Waterloo Gibault 47, Dupo 34

Woodlawn 52, Elverado 29

Beecher Tournament

Kankakee (McNamara) 47, Reed-Custer 32

Brimfield Tournament

Brimfield 53, Tremont 34

Cissna Park Tournament

Cissna Park 30, Bismarck-Henning 29

Watseka (coop) 53, Herscher 42

Dakota Tournament

Dakota 52, Byron 44

Freeport (Aquin) 46, Pearl City 43

River Ridge/Scales Mound 51, North Boone 39

Darien (Hinsdale South) Tournament

Oak Park River Forest 77, Naperville Neuqua Valley 66

Fenton Invitational Tournament

Addison Trail 52, Elgin 50

Chicago (Lane) 57, Leyden 53

Fithian Oakwood Tournament

Fithian Oakwood 58, Urbana University 20

Rantoul 45, Chrisman 14

Westville 48, Georgetown-Ridge Farm 16

Forreston Tournament

Lanark Eastland 45, Morrison 24

Winnebago 56, Rochelle 48

Galaxy Tournament

Bolingbrook 84, Rich South 42

Morgan Park 63, Argo 52

Geneseo Tournament

Rock Island Alleman 47, St. Bede 39

Glenbard East Invitational Tournament

Downers North 49, Glenbard East 24

Geneva 54, Glenbard North 34

Glenbard South 31, Glenbard West 29

Hamilton County Tournament

Edwards County 56, Bluford Webber 35

Hamilton County 62, Wayne City 32

Lawrenceville 42, Galatia 34

Harrisburg Tournament

Carmi White County 52, Eldorado 41

Harrisburg 63, West Frankfort 31

Immaculate Conception Invitational Tournament

Chicago Resurrection 53, Bremen 26

Lexington Tournament

Colfax Ridgeview 48, Lexington 38

Gardner-South Wilmington 44, Roanoke-Benson 36

Litchfield Tournament

Carlyle 43, Carlinville 40

Piasa Southwestern 52, Nokomis 39

Maine East Tournament

Metea Valley 56, Maine East 39

North Chicago 2, Chicago CICS-Ellison 0

Riverside-Brookfield 54, Round Lake 41

Wheeling 34, Zion Benton 33

Morgan Park Academy Tournament

Chicago (Christ the King) 40, Chicago CICS-Ellison 34

Mt. Sterling (Brown County) Tournament

Mt. Sterling (Brown County) 49, Rushville-Industry 26

Payson Seymour 72, Liberty 45

Nashville Invitational Tournament

Mount Vernon 45, Benton 35

Nashville 42, Trenton Wesclin 31

Okawville 50, Collinsville 37

Newton Tournament

Effingham 61, Flora 24

Newton 55, Vandalia 54

O’Fallon Tournament

Hazelwood Central, Mo. 60, Belleville West 34

Rich South Galaxy Tournament

South Shore 38, Rich East 28

Vernon Hills Cougar Classic Tournament

Elk Grove 33, Antioch 31

Vernon Hills 54, Lake Forest Academy 45

Warren Tournament

East Dubuque 48, Galena 37

Waubonsie Valley Invitational

Aurora (West Aurora) 65, Rockford Lutheran 54

Naperville North 66, Oswego 47

Wauconda Tournament

Kaneland 40, Belvidere 30

Wauconda 45, Richmond-Burton 40

Waverly Tournament

Carrollton 59, Springfield Lutheran 22

North Greene 31, Waverly-Franklin-New Berlin ( South County) 25

South Fork 60, North-Mac 54